bohran@tabriz.ir
تاریخ : پنجشنبه 6 مرداد 1401     |     کد : 2089

رییس سازمان مدیریت بحران کشور

بستن آبهای بالادستی توسط کشورهای همسایه موجب افزایش کانونهای گردو غبار می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور ، دکتر محمدحسن نامی روز سه‌شنبه در نشست تخصصی مدیران بحران کلانشهرهای کشور در مشهد افزود: مساله آب امروز از مباحث مهم است و طبق کنوانسیون حقوق بین‌الملل رودخانه ها، کشور بالادست نمی‌تواند تمامی آب را ببندد اما کشورها آب را می‌بندند، ترکیه آب دجله و فرات را بسته و سرشاخه‌های رود ارس را هم می‌بندد که این اقدام تاثیر زیادی در جغرافیای ما دارد.

وی گفت: هشت کانون مهم ریزگرد که ایران از آن تاثیرپذیر است، مربوط به عراق است و با بسته شدن رودخانه‌ها باید آماده پذیرش ریزگردهای بیشتری باشیم.

نامی اضافه کرد: کشورها در حوزه ژئوپلیتیک تلاش می کنند خود را از وابستگی به مولفه‌های مهم ژئوپلیتیک کشورهای پیرامونی رها کنند، در حوزه آب کشور ایران آسیب‌پذیر است و امروزه در کشور هیچ آب مطمئنی جز دریا وجود ندارد.

وی بیان کرد: در موضوع آب با کشور افغانستان قرارداد داریم و طبق قرارداد سال ۱۳۵۱، کشور افغانستان از رودخانه هیرمند باید ۵۰ متر مکعب آب در ثانیه به ایران تحویل دهد، اما تاکنون حتی یک متر مکعب آب نیز به ایران تحویل داده نشده است.

نامی افزود: ۳۲ حوزه آبریز در کشور وجود دارد که باید این حوزه‌ها از آب دریای عمان و خلیج فارس پر شوند، از این طریق، کشور می‌تواند همیشه آب دائمی داشته باشد.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اگفت: بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار ویلای شخصی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ هزار باب از این تعداد مجوز چاه برای آبرسانی دارند و مابقی هیچ مجوزی برای تامین آب ندارند، منافع عمومی ایجاب می‌کند همه استخرها پر شوند اما برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی می‌تواند بحران به همراه داشته باشد.

وی افزود: قوه قضاییه در این خصوص خوب عمل کرده و برای برخورد با انشعابات غیرمجاز پای کار است که باید از این ظرفیت استفاده شود.

کلانشهرها مهمترین چالش قرن

رییس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: کلانشهرها مهمترین چالش نیمه اول قرن ٢١ خواهند بود، باید از بزرگ شدن شهرها جلوگیری شود که آمایش سرزمینی تنها راه جلوگیری از بزرگ شدن شهرها است.

نامی افزود: آمایش ملی و سرزمینی و برقراری ارتباط بین انسان، فعالیت و فضا راه نجات از تهدید بزرگ شدن کلانشهرها به شمار می رود، عدم تعادل بین انسان، فعالیت و فضا منجر به ایجاد عدم تعادل در سایر بخش‌ها نظیر اقتصاد نیز می‌شود.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار کلانشهرهاست، درحالیکه برای جلوگیری از حاشیه‌نشینی باید اقتصاد روستاها تقویت شود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حادثه متروپل گفت: بازدید میدانی شهرداری‌ها از سازه‌ها و ساختمانهای شهر ضروری است. 

وی خاطر نشان کرد: البته حوادثی نظیر متروپل در سایر نقاط دنیا نیز رخ داده اما خبری از آن منتشر نشده نظیر وقوع سیل در ابتدای سال میلادی جدید در برزیل که ۸۶۰ نفر را با خود برد، اما خبری نشد.

نامی افزود: در ایران کوچکترین وقایع و اتفاقات خبری می‌شود، حکومت ما بر مبنای حضور مردم است و مردم باید همه چیز را بدانند اما در سایر کشورها حوادث بزرگی اتفاق می‌افتد اما اطلاع رسانی نمی‌شوند.

نشست تخصصی مدیران بحران کلانشهرهای کشور به میزبانی شهرداری مشهد امروز ۲۸ تیرماه برگزار شد.


PDF چاپ چاپ