bohran@tabriz.ir
تاریخ : شنبه 18 دي 1400     |     کد : 2049

استاد دانشگاه تبریز:

استفاده از تکنولوژی‌های نوین، خسارات ناشی از زلزله را کاهش می‌دهد

یک استاد دانشگاه تبریز گفت: با استفاده از تکنولوژی‌های نوین، خسارات ناشی از زلزله به مراتب کاهش یافته و ساختمان عملکرد و پایداری خود را حفظ خواهد کرد.

به گزارش شهریار، سامان یغمایی در جریان برگزاری همایش نیمروزه کاهش اثرات سوانح و بلایای طبیعی در کلانشهر تبریز ضمن اشاره به زلزله های گذشته از جمله زلزله کوبه ژاپن، کرمانشاه، بم و سایر زلزله ها و اهمیت استفاده از تجارب بدست آمده از آنها، بیان کرد: انجام تحلیل خطر زلزله، آسیب پذیری، ارزیابی ریسک و نهایتا تصمیم گیری با عدم قطعیت های موجود در این خصوص بسیار مهم است.

وی افزود: تصمیم گیری های مدیریتی باید بر این اساس انجام شود که متاسفانه این تحلیل ها تاکنون برای شهر تبریز میسر نشده است.  

یغمایی در ادامه در خصوص جداگرها و میراگرهای لرزه ای، ضرورت استفاده از آنها و اهمیت آنها در کاهش آسیب های وارده به ساختمان ها تاکید کرد: با استفاده از این تکنولوژی های نوین بخصوص در حال حاضر در ساختمان های مهم از جمله بیمارستان ها، مدارس، ساختمان های ویژه و ... و همچنین پل ها و سایر سازه های حساس و ویژه، خسارات ناشی از زلزله به مراتب کاهش یافته و ساختمان عملکرد و پایداری خود را حفظ خواهد کرد.

در این کارگاه، تصاویر چند نمونه از ساختمان ها بخصوص از کشور ژاپن، ترکیه، نیوزلند و ... که با جداگرها و میراگرهای لرزه ای طراحی شده بودند، به حاضران نشان داده شد.


PDF چاپ چاپ