bohran@tabriz.ir
تاریخ : يکشنبه 25 آبان 1399     |     کد : 1989

نگرانی از افزایش پرشتاب شیوع کرونا/۱۰ درصد مبتلایان و فوتی‌های کشور در آذربایجان شرقی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ابراز نگرانی از افزایش پرشتاب شیوع کرونا در آذربایجان شرقی گفت: ۱۰ درصد میتلایان و فوتی‌های کرونای کشور در آذربایجان شرقی است درحالی که ما ۵ درصد جمعیت کل کشور هستیم و با تداوم این وضعیت بدتر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدحسین صومی در گفت‌وگو با خبرنگاران با تشریح آخرین وضعیت کرونا در آذربایجان شرقی اظهار داشت: وضعیت کرونا در استان، متاسفانه با بی‌توجهی‌های مردم روز به روز بدتر می‌شود.

وی با بیان اینکه از 21 شهرستان استان، 15 شهر در وضعیت قرمز قرار دارند، گفت: اکنون بیش از 1500 بیمار کرونایی بستری شده در استان داریم و این بسیار نگران کننده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با انتقاد از اینکه متاسفانه 10 درشد بستری روزانه کرونای کشور در استان آذربایجان شرقی است، افزود: این در حالی است که استان ما 5 درصد جمعیت کل کشور است و باید با اعمال محدودیت‌ها نسبت به قطع زنجیره کرونا اقدام کنیم.
 

وی از تکمیل ظرفیت تمام تخت‌های پیشبینی شده برای بیماران کرونایی خبر داد و خاطر نشان کرد: در برخی شهرهای استان بخش‌های دیگر بیمارستان‌ها برای این موج سنگین در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت که نباید اینگونه می‌شد.

صومی وضعیت نامناسب شهرهای جنوب استان را یادآور شد و گفت: 70 درصد ظرفیت برخی بیمارستان‌های شهرستانی به کرونا اختصاص یافته در حالی که نباید بیش از 20 درصد می‌بود و اکنون با کمبود تخت برای بیماران غیرکرونایی مواجهیم.

وی اشک‌های یک کادر درمان در مواجهه با برگزاری تجمعات و عدم رعایت مردم را روایت کرد و ابراز داشت: متاسفانه روز گذشته در چند مورد شاهد برگزاری جشن عروسی در رستوران‌ها بودیم که این موضوع در شرایط کنونی غیرقابل قبول است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با تاکید بر اینکه شیوع کرونا در آذربایجان شرقی به شدت در حال افزایش است، گفت: میزان شیوع، بستری و فوتی 1.5 برابر یک ماه قبل است و مطمئن باشید اگر رعایت نشود بدتر از این هم می‌شود.

وی بر رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تاکید کرد وادامه داد: استفاده از ماسک و عدم حضور در تجمعات و عدم برگزاری مراسمات مختلف در این ایام ضروری است چراکه اکنون هر تجمع به هر عنوان، یک عامل انتشار ویروس است.


PDF چاپ چاپ