bohran@tabriz.ir
تاریخ : سه شنبه 30 مرداد 1397     |     کد : 1622

اختصاص 3 میلیارد و 100 میلیون تومان به 620 خانواده زلزله‌زده کرمانشاه

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر خبر داد: اختصاص 3 میلیارد و 100 میلیون تومان از سوی دولت برای پرداخت به 620 خانواده زلزله‌زده کرمانشاه

به گزارش بحران نیوز و به نقل از پرتال جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران محمود محمدی‌نسب با اعلام اختصاص 3 میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار از سوی دولت برای پرداخت به 620 خانواده‌ای که در زلزله کرمانشاه یکی از افراد خانواده آنها فوت شده است، گفت: بر این اساس تا قبل از عید غدیر به بازماندگان این خانواده‌ها معادل 5 میلیون تومان پرداخت خواهد شد. 

وی همچنین درباره جزئیات اجرای طرح «نذر آب» در استان سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: این طرح در سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر برای کمک به عوارض خشکسالی و تامین آب شرب مورد نیاز مردم راه‌اندازی شد و به مرور در استان‌های درگیر خشکسالی چون کرمان، خراسان جنوبی، بوشهر و ... نیز اجرایی خواهد شد.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه مدیریت مسائل مرتبط با خشکسالی در 19 شهرستان درگیر خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان به یکی از استان‌های کشور سپرده شده است، افزود: هم‌اکنون دو سوم کشور به صورت مستقیم به موضوع خدمت‌رسانی برای کمک به رفع بحران خشکسالی در سیستان و بلوچستان ورود کرده‌اند و پس از شناسایی 521 روستای استان، تامین آب شرب این روستاها در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه برای تداوم اجرای طرح نذر آب نیازمند تامین منابع مالی هستیم، گفت: 70 تانکر سیار باید 5 ماه در سال آب شرب مناطق نیازمند را تامین کنند و لذا در این زمینه به مرور نیازمند مشارکت و کمک همه مردم کشور به منظور سرپا ماندن این طرح ملی هستیم.

به گفته محمدی‌نسب پویش «نذر آب» در سیستان و بلوچستان در سه موضوع خرید مخازن آب برای 521 روستا و 200 هزار نفر جمعیت، توزیع 50 هزار بسته غذایی یک ماهه میان نیازمندان و اعزام کاروان‌های سلامت از 19 استان کشور به 19 شهرستان استان و معاینه 44 هزار و 177 نفر اجرا شده و درصورت دریافت کمک‌های مردمی، این طرح با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.

وی افزود: شماره حساب 66666 در همه بانک‌ها آماده دریافت کمک‌های مردمی است و علاوه بر این، هموطنان می توانند عدد 4 را به شماره 2099999 پیامک کرده و بخشی از هزینه تامین آب شرب سالم در مناطق و استان‌های درگیر خشکسالی را برعهده بگیرند.

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر همچنین درباره جمع‌آوری 65 میلیارد تومان کمک نقدی مردمی برای آسیب‌دیدگان کرمانشاه، گفت: تمامی کمک‌های مردمی که گزارش ریز هزینه‌کرد آن سابق بر این از رسانه‌های رسمی کشور اعلام شده است، صرف پرداخت به 620 خانواده‌ه‌ای که یکی از افراد آنها فوت کرده است، پرداخت عیدی به خانوارهای زلزله‌زده کرمانشاه و پرداخت کمک‌هزینه خرید لوازم ضروری زندگی برای زلزله‌زدگان شده است.

وی با بیان اینکه در تمامی پرداختی‌ها به زلزله‌زدگان کرمانشاه، شناسایی افراد واجد شرایط دریافت کمک با هماهنگی بنیاد مسکن و همکاری سازمان هدفمندی یارانه‌ها انجام شده است، اظهار کرد: بر این اساس حدود 29 هزار و 700 نفر افراد واجد شرایط شرایط دریافت هزینه 5 میلیون تومان کمک بابت فوت اعضای خانواده خود بودند و از این میان اطلاعات شماره حساب 2 هزار نفر یا در دسترس نبوده و یا اشتباه بود که بر این اساس اعلام شد تا تمامی معترضان به هلال‌احمر استان مراجعه کنند تا در صورتی که اسامی آنها در ایست 2 هزار نفر باقیمانده اعلامی از سوی بنیاد مسکن بود، در لیست پرداختی‌ها در نظر گرفته شوند.

محمدی‌نسب همچنین درباره ارائه خدمت به زائران عتبات عالیات از سوی جمعیت هلال‌احمر، عنوان کرد: بر این اساس تا کنون 8 هزار ویزیت تخصصی زائران در مکه مکرمه انجام و 25 هزار و 600 مورد خدمت ارائه شده است و 9 زائر نیز برای ادامه درمان به بیمارستان‌های سعودی ارجاع داده شده‌اند.

وی به خدمات تابستانه هلال‌احمر اشاره و در پاسخ به سوالی درباره ارائه خدمات به هموطنان در سواحل کشور، گفت: متولی ساماندهی سواحل در شمال کشور شهرداری‌ها هستند که در برخی موارد برای ارائه خدمات امداد ساحلی از سوی شهرداری‌ها تفاهم‌نامه‌ای با هلال‌احمر منعقد و هلال‌احمر متولی ارائه خدمت به مردم می‌شود و در این زمینه در استان‌های جنوبی کشور نیز تفاهم‌نامه‌هایی وجود دارد، اما در مواردی نیز شهرداری‌ها به صورت مستقل عمل می‌کنند.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در پاسخ به اینکه «آیا هلال احمر در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان و خوزستان که درگیر گرد و غبار هستند فعالیتی انجام می‌دهد یا خیر؟ » گفت: در مورد ریزگردها با اینکه دغدغه اصلی ما به شمار می رود، اما هلال احمر مسئولیتی برای ورود مستقیم ندارد و زمانی که اوضاع حاد می‌شود، کارهای مختصری از جمله توزیع ماسک میان مردم انجام می‌شود


PDF چاپ چاپ