bohran@tabriz.ir
تاریخ : سه شنبه 9 آبان 1396     |     کد : 1389

اقدامات در حین وقوع سیلاب

سیل همیشه تلفات زیادی داشته است که می توان با برخی اقدامات پیشگیرانه و مقابله اصولی با سیلاب این تلفات را به حداقل رساند که در مطلب نگاهی به اقدامات در حین وقوع سیلاب و باید هایی که برای حفاظت از خود و سرمایه های مالی خود رعایت کنیم.

به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران، سیل همیشه تلفات زیادی داشته است که می توان با برخی اقدامات پیشگیرانه و مقابله اصولی با سیلاب این تلفات را به حداقل رساند که در مطلب نگاهی به اقدامات در حین وقوع سیلاب و باید هایی که برای حفاظت از خود و سرمایه های مالی خود رعایت کنیم.

1) لحظه‌ای كه تشخيص داديد كه سيلاب در حال شكل‌گيری است، خيلی سريع عمل كرده و به مناطق مرتفع‌تر برويد و خود را نجات دهيد، شما فقط چند دقيقه فرصت داريد.

2) اگر خانه شما در محل مرتفعی است و خطر آب‌گرفتگی شما را تهديد نمی كند، نياز به خروج از منزل نمی باشد وگرنه مناطق كم‌ارتفاع را سريعاً ترك نمائيد و به مناطق مرتفع كه دور از رودخانه‌ها و نهرها هستند، برويد.

3) برای جلوگيری از ورود آب به منزل خود می‌توانيد از كيسه‌های شن استفاده نماييد. كيسه‌ها را متناسب با ارتفاع سيلاب و با فاصله از ديوارِ در معرض سيل روی هم بچينيد.

4) برای اطلاع از وضعيت و گرفتن دستورات لازم به راديو، تلويزيون و يا اعلام بلندگوهای عمومی گوش دهيد، در صورتی كه دستور تخليه داده شد، فوراً اين كار را انجام دهيد.

5) اگر برای تخليه منزل خود زمان داريد، اشياء گران قيمت را به طبقه‌های بالاتر منزل ببريد، درها را قفل كنيد. وسايل داخل حياط را به داخل منتقل نموده و يا به جای مطمئنی ببنديد.

6) جريان آب، برق و گاز را براي اجتناب از آتش سوزی، برق‌گرفتگی و انفجار قطع كنيد.

7) ممكن است مراكز سوخت‌رسانی و پمپ بنزين‌ها در موقع سيلاب قادر به ارائه خدمات نباشند، بنابراين مطمئن شويد كه در مخزن سوخت اتومبيل شما به مقدار كافی بنزين وجود دارد.

8) در هنگام تخليه از مسيرهای اعلام‌شده حركت كنيد. سعي نكنيد از ميان‌برها برويد، چرا كه ممكن است مسدود شده باشند.

9) از فاضلاب‌ها و جويبارهای به ظاهر آرام دوری نمائيد، بخاطر داشته ‌باشيد جويبارها، كانال‌های فاضلاب، تنگه‌ها و ... نيز می‌توانند ناگهان دچار سيل شوند.

10) قبل از اين‌كه زمان را از دست بدهيد و جاده‌ها و مسيرهای خروجی غرقاب شوند، حركت خود را شروع كنيد. در هنگام حركت به اخطارها و اخبار مربوط به مسيرهايی كه دچار آب‌گرفتگی شده‌اند، توجه نماييد.

 11) با اطلاع مسير حركت خود به همسايه‌ها و نزديكان، سعی کنید در آب جاری، راه نرويد چرا كه 15 سانتيمتر آب در حال حركت ممكن است باعث برهم خوردن تعادل شما شود، اگر مجبوريد در آب حركت كنيد، از مسيری برويد كه آب حركت نمی‌كند.

12) برای اينكه از استحكام زمين جلوی پای خود مطمئن شويد از يك تكه چوب دستی استفاده كنيد.

13) در مناطق سيل‌زده رانندگی هرگز نكنيد و اگر سيل اطراف خودروی شما را فراگرفته است، خودرو را رها كنيد و به يك منطقه مرتفع برويد و گرنه جريان سيل شما و خودرويتان را خيلی سريع با خود می‌برد.

14) هيچ‌گاه به تنهايی در يك ناحيه سيل‌زده، به اين طرف و آن طرف نرويد، اگر پياده هستيد، از نقاطی كه در آن سطح آب از زانو بالاتر است عبور نكنيد.

15) هرگز از درختان در معرض سيل به عنوان محل امن استفاده نكنيد و در هنگام سيل از پل‌های چوبی سست بر روی رودخانه‌ها عبور نكنيد.

16) وسايل نقليه، حيوانات اهلی و اشياء قابل حمل را به نزديك‌ترين محل مرتفع منتقل نماييد.

17) تحت هيچ شرايطی سعي نكنيد وارد جريان سيلابی شويد و يا در آن شنا كنيد.

18) در بيشتر مواقع بیست سانتيمتر آب می‌تواند به كف خودرو برسد و كنترل آن را مختل نمايد و يا حتي باعث توقف حركت آن گردد.

19) خودروها و وسايل نقليه محل‌هاي امن در مقابل سيل نمی‌باشند، اگر وسيله نقليه شما از حركت ايستاد (به علت فرو رفتن در آب يا گل) فوراً آن را ترك كرده و به جای مرتفع برويد.

20) غالباً سی سانتيمتر آب، بيشتر خودروها را شناور و شصت سانتيمتر آب در حال حركت، مي‌تواند خودروها را به حركت درآورد.

21) درصورت بالا آمدن سطح آب، از توقف در منطقه آب‌گرفته به هر دليل بپرهيزيد.

22) در هنگام رانندگی مراقب شيب‌ها و پيچ‌های جاده باشيد، در هنگام رانندگی از دنده سنگين استفاده كنيد، زيرا ترمزها در آب به خوبی كار نمی‌كنند .

23) لحظه‌ای كه تشخيص داديد كه سيلاب در حال شكل‌گيری است، خيلی سريع عمل كرده و به مناطق مرتفع‌تر برويد و خود را نجات دهيد، شما فقط چند دقيقه فرصت داريد.

24) اگر خانه شما در محل مرتفعی است و خطر آب‌گرفتگی شما را تهديد نمی كند، نياز به خروج از منزل نمی باشد وگرنه مناطق كم‌ارتفاع را سريعاً ترك نمائيد و به مناطق مرتفع كه دور از رودخانه‌ها و نهرها هستند، برويد.

25) برای جلوگيری از ورود آب به منزل خود می‌توانيد از كيسه‌های شن استفاده نماييد. كيسه‌ها را متناسب با ارتفاع سيلاب و با فاصله از ديوارِ در معرض سيل روی هم بچينيد.

26) برای اطلاع از وضعيت و گرفتن دستورات لازم به راديو، تلويزيون و يا اعلام بلندگوهای عمومی گوش دهيد، در صورتی كه دستور تخليه داده شد، فوراً اين كار را انجام دهيد.


PDF چاپ چاپ