bohran@tabriz.ir
 آخرین اخبار
سه شنبه یکم آبان 1397
سه شنبه یکم آبان 1397
جاری شدن سیل در خیابان های کربلا/ وزش باد شدید موجب خسارت مالی شد

دوشنبه سی ام مهر 1397
رانش زمین در نیکاراگوئه خانه‌ای را بلعید

دوشنبه سی ام مهر 1397
۹۰درصد مردم جهان در هوای بسیار آلوده زندگی می‌کنند

دوشنبه سی ام مهر 1397
آرشیو
 
تاریخ : دوشنبه 9 بهمن 1396     |     کد : 1446

رئیس دفتر اسکان سازمان ملل متحد در ایران:

مدیریت شهرسازی تبریز، کم‌نظیر است

رئیس دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران، گفت: باید در زمینه شهرسازی و به ویژه در حوزه تقویت بافت‌های ناکارآمد، با برنامه واقع‌بینانه و برنامه‌محور پیش برویم.

به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران به نقل از شهریار، سیامک مقدم در نشست هم‌اندیشی با مسئولان استانی و شهری تبریز، با بیان این مطلب اظهار داشت:  دوره چهار ساله شهرداری و شورای شهر تبریز، فرصت مهمی است که باید با به دور از اهداف بلندپروازانه، نتایج مشخصی را رقم بزند، البته ممکن است در  این دوره نتوانیم شاهد اتفاق بزرگی باشیم اما دست‌کم می‌توانیم یک فاصله مشخص را طی کنیم و مسیر آینده را به شورای بعدی بپساریم.

وی یادآور شد: متاسفانه در کشورمان، سیاست ملی شهری نداریم و دست‌کم دو سال طول خواهد کشید که بتوانیم در این زمینه موثر واقع شویم؛ با این همه گام نخست را به خوبی برداشته‌ایم و باید در کنار هم، امیدوارانه پیش برویم.

مقدم با اشاره به این‌که اراده اجرا در این خصوص مهم است، افزود: هویت تاریخی فرهنگی و مذهبی تبریز، موضوع شاخصی است که باید در حوزه شهرسازی بارز باشد و احساس تعلق خاطر  را در میان شهروندان تقویت کند.

رئیس دفتر اسکان بشر  سازمان ملل متحد در ایران، با تمجید از برنامه‌های شهرداری تبریز در حوزه شهرسازی خاطرنشان کرد: توجه به بافت‌های تاریخی در کنار اقداماتی مثل مجموعه عباس‌میرزا یا برنامه‌ ۱۷۱ واحدی شهرک ارم، ایده‌های بسیار قابل‌توجهی است که مشابه آن کمتر در سایر نقاط کشور و حتی در میان کشورهای دیگر، دیده شده است و این، ارزش کار مدیریت شهری تبریز را نشان می‌دهد.

وی با بیاناین که به شخصه، با اصطلاح «مدیریت بحران» موافق نسیستم، تصریح کرد: این عنوان، معمولاً طوری دیگر تلقی می‌شود و باید رویکردهای عملی و جهت‌گیری علمی را به سمت مدیریت سوانح و حوادث غیرمترقه سوق دهیم.

مقدم اظهار داشت: مسئله مسکن، یک موضوع همیشگی در شهرسازی است و  توسعه شهری، جریانی است که روز به روز بیشتر در جامعه پررنگ می‌شود.

رئیس دفتر اسکان بشر  سازمان ملل متحد در ایران، ادامه داد: جامعه جهانی امروز، از مرز ۵۰ درصد شهرنشینی گذشته و در ایران نیز بیش از ۷۳ درصد شهرنشینی داریم که بیشتر از میانگین جهانی است.

وی با اشاره به این‌که همکاری برنامه اسکان بشر ملل متحد (هبیتات)، توجه به حوزه شهرسازی به خصوص بافت‌های مسئله‌دار شهری را در اولویت قرار داده است، گفت: هبیتات سعی دارد از طریق برگزاری سمینارها و دوره‌های آموزشی، با همکاری شهرداری‌ها،  تاب‌آوری شهری، مقاوم‌سازی مسکن و کاهش خطرات را در کلان‌شهرها تثبیت کند.

مقدم با اشاره به زمین‌لرزه اخیر کرمانشاه گفت: زلزله کرمانشاه و آسیب‌دیدن بیمارستان، نشان داد که بخشی از مراکز درمانی ما در وضعیت مطلوبی قرار ندارد؛ از این رو، طرحی با مشارکت خارجی در دست داریم تا با همکاری دولت، بتوانیم ارزیابی سازه‌ای مراکز درمانی را آغاز کنیم.


مهدی حیدری
نوشته شده در   دوشنبه 9 بهمن 1396  ساعت  08:47   توسط   مهدی حیدری    تعداد بازدید  212
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :