bohran@tabriz.ir
 آخرین اخبار
امضای تفاهم نامه همکاری مدیریت بحران شهرداری تبریز و بیمارستان امیرالمومنین علی (ع) تبریز

دوشنبه بیست و ششم آذر 1397
توصیه های ایمنی مدیریت بحران شهرداری تبریز در حین وقوع زلزله

چهارشنبه بیست و یکم آذر 1397
زلزله به قدرت 3/6 ریشتر حوالی باسمنج را لرزاند.

چهارشنبه بیست و یکم آذر 1397
دوشنبه نوزدهم آذر 1397
بازسازی مناطق آتش سوزی کالیفرنیا بیش از10سال طول می کشد

دوشنبه نوزدهم آذر 1397
آرشیو
 
تاریخ : شنبه 25 آذر 1396     |     کد : 1436

جلسه کمیسیون خدمات شهری برگزار شد؛

سال 1397 سال خدمات شهری، فضای سبز و توسعه حمل و نقل عمومی

با تصویب اعضای کمیسیون خدمات شهری سال 1397 به عنوان سال خدمات شهری، فضای سبز و حمل و نقل عمومی نامگذاری شد.به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران، به نقل از شورای اسلامی شهر تبریز، جلسه کمیسیون خدمات شهری با حضور اعضای کمیسیون و مدیران شهری در محل سازمان مدیریت بحران شهرداری تبریز به ریاست عبداله تقی پور برگزار شد. تقی پور در ابتدای این جلسه با بیان اینکه در جلسه گذشته با حضور کلیه مدیران دخیل در حوزه بحران کلیتی از موضوع مشخص شد گفت: در این جلسه با حضور مدیران شهرداری قصد داریم ببینیم چه اقداماتی در حوزه بحران در مجموعه شهرداری می توانیم انجام دهیم. او افزود: همیشه عادت کردیم منتظر بمانیم تا اتفاقی رخ دهد بعد کنار هم بنشینیم و یک موج راه بیندازیم. تقی پور تصریح کرد: ما در جلسه گذشته فهمیدیم هیچ آمادگی برای مقابله با زلزله نداریم و این موضوع قابل کتمان نیست. او از بازدیدش از پادگان شهید کریمی و کانکس های ساخته شده توسط این مرکز برای زلزله زدگان کرمانشاه خبر داد و گفت: می توانیم تعدادی از این گونه اقلام تهیه کنیم و در محل هایی که داریم دپو کنیم. تقی پور تاکید کرد: باید از همین امسال کارهایی را شروع کنیم و با تقویت آن در سال های بعد به مردم بتوانیم گزارش عملکرد بدهیم و از تغییرات انجام یافته به آنها گزارش ارائه کنیم.
در ادامه این جلسه روشنی به عنوان کارشناسان کمیسیون به تشریح شرایط شهرداری در مقابله با زلزله رداختند. جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز، اصلاح بافت فرسوده، نظارت بر مقاوم سازی ازجمله اقدامات ضروری برای مقابه با زلزله اعلام شد. بازدید و مقاوم سازی معابر عمومی از جمله پل ها از دیگر نکات قابل توجه در این گزارش اعلام شد که برای مقابله با زلزله می بایست انجام شود.
نوسازی و مقاوم سازی تعدادی از ساختمان های مجموعه شهرداری، بروز رسانی تجهیزات و امکانات آتش نشانی و احداث 11 ایستگاه آتش نشانی از دیگر الزامات لازم برای مقابله با پدیده های طبیعی اعلام شد.
نبود برنامه های راهبردی و اجرایی برای مواردی همچون آواربرداری، آموزش شهروندی، فرهنگ سازی برای مقابله با زلزله و یا بلایای طبیعی، نبود سیستم مخابراتی بحران و نبود مطالعات کاربردی مدیریت بحران از جمله چالش هایی اعلام شد که در زمان وقوع بحران شهرداری را تهدید خواهد کرد.
طالب نژاد مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری تبریز، با اشاره به تجارب دیگر کشورها در وقوع زلزله گفت باید از تجربه این کشورها استفاده کنیم. او پشتیبانی در زلزله را مهمترین مسئله دانست و گفت: در 24 ساعت ابتدایی مجموعه خود شهر نمی تواند کارایی مناسب داشته باشد.
تقی پور در ادامه این جلسه با تاکید بر اینکه تا کنون ساختارمند به قضیه نگاه نکردیم تصریح کرد: در سال 97 باید بودجه ما به صورت ویژه برای موضوع خدمات شهری و توسعه فضای سبز و توسعه حمل و نقل عمومی بسته شود تا بتوانیم در سال های آتی در این زمینه نقش آفرینی کنیم. 
فلاح میرعامل سازمان آرامستان های تبریز در ادامه با بیان اینکه اگر اتفاقی رخ بدهد که تعداد زیادی کشته در شهر داشته باشیم با مشکل مواجه خواهیم شد.

زبردست مدیرعامل سازمان موتوری شهرداری تبریز نیز با تاکید بر اینکه باید تجارب جهانی را بومی کنیم گفت: به صورت راهبردی تاکنون اقدامی انجام نشده است و مطالعات لازم وجود ندارد.
آجودان زاده دیگر عضو کمیسیون در این جلسه گفت: در زیرساخت ها مشکل داریم و باید در بودجه سالهای آتی به نیازهای مردم دقت کنیم و در این راستا حرکت کنیم.
در پایان این جلسه تقی پور از کمیته کارشناسی خواست تمام کارهایی که می توان انجام داد را در قالب یک پیشنهاد به کمیسیون اعلام کند تا پس از بررسی به عنوان یک پیشنهاد به  صحن شورا برده شود.
او از تدوین پیشنهاد کمیسیون به منظور بسته شدن بودجه سال آینده به عنوان سال خدمات شهری خبرداد و گفت: باید اقدامات لازم را برای ایمنی بیشتر شهر انجام دهیم.


مهدی حیدری
نوشته شده در   شنبه 25 آذر 1396  ساعت  09:24   توسط   مهدی حیدری    تعداد بازدید  293
ویرایش شده در پنجشنبه 30 آذر 1396 ساعت 09:30 توسط مهدی حیدری
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :