bohran@tabriz.ir
 آخرین اخبار
امضای تفاهم نامه همکاری مدیریت بحران شهرداری تبریز و بیمارستان امیرالمومنین علی (ع) تبریز

دوشنبه بیست و ششم آذر 1397
توصیه های ایمنی مدیریت بحران شهرداری تبریز در حین وقوع زلزله

چهارشنبه بیست و یکم آذر 1397
زلزله به قدرت 3/6 ریشتر حوالی باسمنج را لرزاند.

چهارشنبه بیست و یکم آذر 1397
دوشنبه نوزدهم آذر 1397
بازسازی مناطق آتش سوزی کالیفرنیا بیش از10سال طول می کشد

دوشنبه نوزدهم آذر 1397
آرشیو
 
تاریخ : پنجشنبه 23 آذر 1396     |     کد : 1435

جلسه کمیسیون خدمات شهری برگزار شد؛

زلزله بلای طبیعی نیست/ شهر در برابر زلزله از ایمنی کافی برخوردار نیست

با حضور مدیران دستگاه های امداد رسان شهر تبریز و متخصصین زلزله شناسی، موضوع زلزله احتمالی تبریز به طور کامل بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران به نقل از شورای اسلامی شهر تبریز، جلسه کمیسیون خدمات شهری با حضور کارشناسان مدیران دستگاه های امدادرسان و اعضای کمیسیون به ریاست عبداله تقی پور برگزار شد. تقی پور در ابتدای این جلسه با بیان اینکه اهمیت موضوع بحران در جامعه برای هیچ کس پوشیده نیست گفت: اعضای کمیسیون خدمات شهری بر آن هستند تا در چند جلسه که مورد نیاز باشد موضوع بحران و نحوه مقابله با زلزله را بررسی کنند. او افزود: باید از تجارب زلزله های رخ داده بهره ببریم. رییس کمیسیون خدمات شهری گفت: شهر تبریز آبستن حوادث مختلف و در این جلسات میخواهیم بدانیم چه اقداماتی می توانیم در بودجه سال آینده انجام دهیم.
در ادامه این جلسه حسن نژاد مدیر بحران شهرداری تبریز با بیان اینکه از 43 حادثه ای که در جهان رخ می دهد 31 حادثه در کشور می تواند رخ بدهد. او با تشریح وضعیت مدیریت بحران در قوانین کشور گفت: برای وقوع زلزله در ریشترهای مختلف مطالعه شده است. او در ادامه به مشکلات مدیریت بحران در کشور اشاره کرد و گفت: نبود بودجه، نبود مطالعات، بازتوانی، مشکلات سخت افزاری، عدم حمایت از پروژه های مدیریت بحران، آسیب پذیری زیرساخت ها از مشکلات اساسی شهر در هنگام زلزله خواهد بود.
دککتر قنبری استاد دانشگاه تبریز در ادامه این جلسه با بیان اینکه زلزله یک بلای طبیعی نیست گفت: زلزله ها دارای پریود زمانی هستند و در زمان مقرر رخ می دهند. او با تشریح گسل های کشور به موضوع فعالیت گسل تبریز پرداخت و گفت: از پژوهشگران این حوزه در سال آینده دعوت خواهد شد تا در تبریز حضور یابند.
ساعی مدیرکل بحران استانداری با اشاره به جلسات و حضور اعضای این مجموعه در کرمانشاه پس از وقوع زلزله اخیر گفت: اگر این اتفاق در تبریز رخ بدهد ما به مشکل اساسی برخود خواهیم کرد. او افزود: ما ساختار و تجهیزات کافی در شهر برای مقابله با زلزله نداریم.
کنعانی مدیرکل هلال احمر استان با بیان تجربیات خود از زلزله های مختلف گفت: برنامه های کلان برای وضعیت ایده آل است ولی در کنار آن باید برای وضعیت فعلی شهر برنامه داشته باشیم. او به روزمرگی در مدیران اشاره کرد و گفت: امروز برای نگهداری 50 هزار کانکس در شهر مشکل داریم، پروژه امداد و نجات در منطقه سعید آباد نیمه تمام مانده است که اگر به پایان برسد  میتوانیم مشکلات عمده ای را حل کنیم.
وی با توضیح اتفاقات رخ داده در زلزله کرمانشاه و مقایسه آن با زلزله بم گفت: در این دوره با پدیده شبکه های مجازی روبرو بودیم که نگرانی بسیاری برای ما ایجاد کرد و باعث مشکات عدیده ای شد.
رحمانی مدیرکل اورژانس نیز در این جلسه با تقدیر از اقدام کمیسیون در برگزاری این جلسه به تشریح اقدامات اورژانس تبریز در رمانشاه پرداخت و از آمادگی کامل نیروهای اورژانس خبر داد. او گفت: در تبریز اگر زلزله ای شدید رخ بدهد با مشکل دسترسی به معابر مواجه خواهیم بود.
برزگر جلالی معاون خدمات شهری شهرداری تبریز در ادامه با بیان اینکه اگر به ابنیه و معابر بدون توجه به موضوع بحران های احتمالی هزینه کنیم در زمان بحران کارایی نخواهند داشت و هزینه های ما از بین خواهد رفت.
او گفت: ما باید تلاش کنیم تا از مرگ 400 هزار نفر انسان در شهر جلوگیری کنیم. 
علی آجودان زاده عضو کمیسیون خدمات شهری در این جلسه اظهار داشت: برخی کارها باید سریعا بررسی و در بودجه سال آینده لحاظ شود. این عضو شورای شهر تبریز تصریح کرد: یکی از نیازهای ضروری تشکیل ستاد فرماندهی در شهر تبریز است که باید سریعا کارهای مربوط به آن انجام شود.
در پایان این جلسه طالب نژاد مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری با تشریح برنامه های سازمان گفت: کارهای بسیاری انجام شده که نیازمند حمایت شهرداری است. او از آماده سازی 100 نیروی زبده در آتش نشانی خبرداد و گفت: دو ایستگاه آتش نشانی آماده بهره برداری است.
در پایان این جلسه تقی پور با تقدیر از مدعوین جلسه با تاکید مجدد بر اهمیت موضوع زلزله در شهر گفت: اگر مطالعات به این نتیجه برسد که یک سال باید همه  بودجه در مسیر امنیت شهر قرار گیرد باید این کار را انجام بدهیم. او ادامه داد: معتقدم جلسات و کمیته های مربوط به بحران های احتمالی باید به صورت دقیق ابعاد موضوع را بررسی کنند و کارهایی که شهرداری می تواند انجام دهد را اعلام کنند. 
رئیس کمیسیون خدمات شهری با اعلام اینکه ماه آینده نتایج بررسی ها مجددا در کمیسیون مطرح خواهد شد گفت: پیشنهاد کمیسیون سهم 5 درصدی از عوارض پروانه ساختمانی و ماده 100 به عنوان سهم پیشگیری و مقابله با بحران است و این را به عنوان مصوبه به صحن شورا خواهیم برد.


مهدی حیدری
نوشته شده در   پنجشنبه 23 آذر 1396  ساعت  12:26   توسط   مهدی حیدری    تعداد بازدید  291
ویرایش شده در *** ساعت -- توسط
PDF چاپ بازگشت
نظرات شما :